Deuter AC Lite 18

  • deuter-ac-lite-18-01
  • deuter-ac-lite-18-02
  • deuter-ac-lite-18-03
  • deuter-ac-lite-18-04
  • deuter-ac-lite-18-05
  • deuter-ac-lite-18-06

Ke dvěma batohům Deuter přibyl i třetí, a to Deuter AC Lite 18. Jako první byl pořízen Deuter Stepout 22 a po něm o něco větší Deuter ACT Trail 30. Deuter AC Lite 18 je tak trochu doplňkem k Deuter Stepout 22, který vypadá jako městský batoh. Nicméně na jednodenní výlety by mi přeci jenom stačil ještě o něco menší batoh jako Deuter AC Lite 18.

Podmínkou bylo především to, aby se do batohu vešel foťák, tedy lépe řečeno zrcadlovka a k ní i nějaký objektiv. Mám Nikon D90 s tím, že nejčastěji používám pevnou 35 mm, ale třeba do ZOO to chce vzít 16–85 mm – jako samozřejmě ani tento objektiv není ideální, ale teleobjektiv nemám. Pak by se do batohu měla vejít nějaká mikina popř. lehčí bunda (větrovka), jídlo, láhev s vodou a nějaké drobnosti (telefon, peněženka, klíče, mapa apod.).

Deuter AC Lite je vybaven zádovým systémem Deuter Aircontrol tzn., že záda jsou tvořena ocelovým rámem, který je prohnutý směrem dovnitř batohu a přes tuto konstrukci je natažena síťovina pro lepší ventilaci. Myslím, že u tak malého batohu by s touto konstrukcí neměl být problém. Z vnější strany má batoh pouze jednu kapsu na zip, která se nachází ve víku a dvě boční kapsy. Na spodku batohu je potom další kapsa, ale v ní se nachází integrovaná pláštěnka. Vnitřní část obsahuje kapsu pro vložení pitného vaku a další kapsa na zip se nachází opět z vnitřní strany víka batohu.

Do batohu se mi vleze Nikon D90 s pevným objektivem 35 mm + další objektiv 16–85 mm, ale samozřejmě je potřeba pamatovat na to, že se nejedná o fotografický batoh, tedy chybí jakékoliv větší polstrování. Samotný notebook 12″ (IBM Thinkpad) by bylo nutné dát mimo kapsu pro pitný vak, ale jedná se v první řadě o turistický batoh, ne o batoh pro přenášení notebooku. Myslím, že na jednodenní výlety či akce, na které není potřeba brát s sebou více věcí, může být tato velikost dostačující a přesně z tohoto důvodu byl tento batoh zakoupen.

Po nějaké době používání mi u batohu zoufale chybí více kapes. V horní obvykle nosím jen peněženku, protože když v obchodě otočím víko, tak z něho spolehlivě vypadají všechny věci navíc. Ze spodní strany pak je mobil a v postranních kapsách nějaké drobnosti typu papírové kapesníčky, deodorant apod. Třeba propisku bylo nutné umístit do spodní kapsy, kde je pláštěnka. Také obvykle nemám ve zvyku nosit veškerou hotovost v peněžence, takže peníze bokem není v podstatě kam dát. Fakt by tomuto batohu prospělo více kapes. Jedna kapsa na zip by v pohodě mohla být na přední straně batohu, podobně jako má Deuter ACT Trail, a uvnitř batohu by nějaká kapsička na zip navíc taky neškodila.