Stavíme počítač – pokračování (2. díl)

Dostali jsme se konečně do fáze, kdy nám doma leží krabice s komponenty. Takže hurá na to. Ještě než se do toho pustíme, tak se musíme vypořádat se statickou elektřinou, proto určitě počítač nebudeme stavět někde na koberci a ani si na koberec nebudeme odkládat komponenty, které jsou z tohoto důvodu zabalené v antistatickém sáčku, stejně tak nedoporučuji se na stavbu počítače vyzbrojit svetrem. Je možné si za pár korun zakoupit antistatický náramek a nebo se před montáží PC či manipulací s komponenty „vybít“ tak, že se např. dotkneme zemnícího kolíku elektrické zásuvky.

Stavbu zahajíme přípravou základní desky. Desku vyjmeme z obalu a položíme ji na stůl. Pak si připravíme procesor. U montáže procesoru do základní desky postupujeme podle návodu. Montáž se liší v závislosti na platformě AMD nebo Intel. U platformy AMD na základní desce povolíme sponu socketu procesoru a vložíme procesor, který je orientován podle malé šipky v rohu do patice. Všechny kontakty procesoru musí akorát zapadnout do socketu. Pokud tomu tak není, zkontrolujeme, zda procesor vkládáme doopravdy správně. Nic neděláme násilím. Po usazení procesoru zavřeme sponu, procesor tak zajistíme v socketu.

Příprava základní desky

Další v pořadí obvykle následuje montáž chladiče procesoru. Zde postupujeme podle návodu pro konkrétní chladič. V případě rozměrnějšího chladiče je potřeba si nejdříve zkontrolovat dostupnost slotů pro operační paměti. Pokud umístění paměťových modulů vychází pod chladič, je nutné nejdříve vložit paměťové moduly do slotů, pak teprve přistoupíme k montáži chladiče.

Umístění chladiče procesoru

Před montáži chladiče nesmíme zapomenout nanést na procesor teplovodivou pastu, která má vyplnit nepatrné nerovnosti mezi kontaktní plochou procesoru a chladiče.

Nanesení teplovodivé pasty na procesor

Pastu nanášíme pouze tenkou vrstvu, pro její rovnoměrné rozmístění je vhodné použít třeba žiletku nebo plastovou kartu, popř. sáček, který se mi bohužel o nehet protrhl, takže se spíše přikláním k jiné metodě. Před nanášením teplovodivé pasty je samozřejmě nutné odstranit případné zbytky staré pasty a odmastit povrch procesoru. Pastu zbytečně nenanášíme až úplně k okrajům procesoru, o to už se postárá sám chladič, stejně tak bychom se raději měli vyvarovat kontaktu teplovodivé pasty s pokožkou.

Rozetření teplovodivé pasty

Instalace operačních pamětí je jednoduchá. Na základní desce povolíme lock slotu, do kterého budeme vkládat paměťový modul. Modul umísťujeme kolmo nad paměťový slot, zkontrolujeme orientaci kontaktů paměťového modulu a slotu a s citem zatlačíme paměťový modul, dokud nebude zcela přesně usazen ve slotu, což se projeví mírným zaklapnutím uzavíracího mechanismu paměťového slotu. K jednoduchosti montáže přispívá také skutečnost, že není možné zaměnit orientaci paměťového modulu nebo snad zaměnit paměťový modul DDR3 a DDR2, protože v tomto případě by paměťový modul vůbec nešel do paměťového slotu správně zasunout (konektory se liší).

Instalace paměťového modulu

Pro zapojení Dual Channel jsou obvykle paměťové sloty na základní desce odlišeny barvou např. dva sloty jsou modré, dva bílé. Pokud máme dva paměťové moduly, rozhodneme se pro obsazení stejně barevných paměťových slotů, jinak se řídíme podle návodu, který obdržíme ke konkrétnímu modelu základní desky.

Paměti zapojené v režimu Dual Channel

Pokud máme základní desku osazenou procesorem, chladičem a paměťovými moduly, můžeme přistoupit k instalaci základní desky do počítačové skříně. Ještě před tím si zkontrolujeme počítačovou skříň, samozřejmostí je odstranění bočnice a vložení plastové destičky s výstupy pro konektory základní desky do zadní strany počítačové skříně.

Příprava počítačové skříně pro instalaci základní desky

V případě, že skříň chceme rovnou osadit kvalitnějšími ventilátory (zadní nebo horní pozice) např. od firmy Noctua, tak je nejlepší provést výměnu původních ventilátorů ještě před instalací základní desky s chladičem procesoru – tedy za předpokladu, že chceme využít gumových hmoždinek pro upevnění ventilátoru. Tyto hmoždinky vyžadují fixaci z vnitřní strany počítače a pokud již máme ve skříni základní desku s CPU chladičem, tak přeci jenom rozměrnější chladič může znepříjemňovat montáž těchto ventilátorů, ale s trochou trpělivosti lze i tyto ventilátory správně umístit. Většina PC ventilátorů umožňuje montáž přes klasické šroubky, které jsou jednoduše přístupné z vnější strany skříně, takže výměnu ventilátorů je možné provést v podstatě kdykoli. Orientace směru otáčení ventilátoru, stejně jako směr, kterým ventilátor vyfukuje teplý vzduch, je vyznačena na těle ventilátoru pomocí dvou šipek. Je logické, že teplý vzduch musí jít ven z počítače.

Ventilátor Noctua a vyznačení šipek

Před umístěním základní desky si zkontrolujeme rozmístění opěrných šroubků v bočnici skříně s otvory, kterými disponuje základní deska – opět záleží na typu skříně a na typu základní desky, zda máme formát mATX nebo ATX, proto postupujeme podle návodu. Potom, co máme připravený prostor pro umístění základní desky, desku uchopíme a opatrně vložíme na vymezenou pozici tak, aby se otvory základní desky shodovaly s umístěnými šrouby v bočnici skříně. Srovnáme pozici základní desky a následně desku přišroubujeme. Šrouby utahujeme postupně jeden po druhém kolem dokola, dokud deska pevně nedrží.
Po úspěšném umístění základní desky můžeme přistoupit k instalaci dalších zařízení, jedná se především o DVD mechaniku, čtečku karet, pevné disky a zdroj. Pro montáž DVD mechaniky a čtečky karet potřebujeme odstranit záslepku z přední části počítačové skříně. Způsob odstranění této záslepky opět závisí na typu skříně. Pokud jsme si vybrali čtečku paměťových karet velikosti 3.5″, pak buď máme ke skříni dodaný rámeček pro umístění mechaniky nebo si tento rámeček musíme dokoupit, čtecí mechaniku pak umístíme do tohoto rámečku, DVD mechaniku přímo vložíme do zvolené pozice ve skříni. Instalace pevných disků je opět velmi jednoduchá. Disk pouze přišroubujeme do vybrané pozice, pod šroubky můžeme vložit gumové podložky, které zabraňují přenosu nežádoucích vibrací. Montáž SSD disku rozměru 2.5″ může vyžadovat redukci do pozice 3.5″. U OCZ disků tato redukce je součástí balení a pokud tato redukce nebyla dodána s příslušenstvím skříně, je nutné ji dokoupit. Zdroj umístíme do vymezeného prostoru ve skříni a zajistíme potřebnými šrouby.

Instalace SSD disku

Nakonec nám zbývá osadit základní desku grafickou kartou případně dalšími přídavnými kartami (zvuková, televizní, Wi-Fi karta apod.). Grafickou kartu umísťujeme do slotu PCI Express. Pokud je základní deska vybavena několika PCI Express sloty, vybereme slot s rychlostí x16 (PCIEX16). Před montáží grafické karty ještě potřebujeme odstranit záslepky ze zadní pozice skříně, jejíž místo zaujme grafická karta. Instalace grafické karty je velmi podobná instalaci operačních pamětí, grafickou kartu kolmo zasuneme do určeného slotu a zajistíme šroubky na zadní straně PC (podle typu skříně). Přídavné karty instalujeme podobným způsobem do slotu základní desky, který je kompatibilní s daným konektorem rozšiřující karty.

Umístění grafiky, zdroje a pevných disků

Pokud jste se dostali až sem, tak se konečně můžete pokochat pohledem na právě sestavený počítač, ale tím naše práce rozhodně nekončí. Ještě totiž musíme zapojit vše, co zapojit jde. A na to se podíváme v další kapitole.

You may also like...